Przejdź do głównej zawartości

Zagadnienie do zaliczenia testu z przedmiotu: Promocja Zdrowia

 

Zagadnienie do zaliczenia testu z przedmiotu: 

Promocja Zdrowia

Kierunek studiów:

Pielęgniarstwo licencjackie pomostowe rok 1 semestr 1 st. niestacjonarne

Dr hab. prof. Joanna Jasińska, MBA

 

1.Definicja Promocji Zdrowia

*Promocja zdrowia: wszelkie programy podnoszące poziom świadomości i odpowiedzialności w celu poprawy i podtrzymania stanu zdrowia a także zmniejszenia prawdopodobieństwa choroby lub wypadku.

Promocję zdrowia rozumiemy jako tworzenie warunków ułatwiających i zachęcających do prozdrowotnego stylu życia. Działania z zakresu promocji zdrowia mają na celu zwiększanie kontroli nad swoim zdrowiem. Obok profilaktyki i edukacji zdrowotnej jest jednym z podstawowych elementów zdrowia publicznego.

2. Cele działań w promocji zdrowia

*Celem działań w zakresie promocji zdrowia jest podniesienie poziomu aktywności fizycznej, poprawa sposobu żywienia, a także zachęcanie do rezygnacji z używek, przy jednoczesnym stałym monitorowaniu stanu zdrowia.

Środowisko fizyczne

- eliminacja zagrożeń dla zdrowia, poprawa warunków życia i pracy

Środowisko społeczne

- normy społeczne – utrwalanie lub modyfikacja istniejących norm albo kształtowanie nowych w zależności czy sprzyjają zdrowiu;

- percepcja norm – zmiana lub utrwalenie indywidualnej percepcji norm

Służby społeczne - poprawa istniejących lub tworzenie nowych służb socjalnych i zdrowotnych w zależności od tego, czy sprzyjają zdrowiu i zaspakajają potrzeby społeczności. System wsparcia w społeczności wspieranie lub tworzenie różnych grup samopomocy.

3.Różnica pomiędzy promocją zdrowia a prewencją chorób.

PROMOCJA ZDROWIA to podnoszenie jakości życia jako przeciwdziałanie chorobie. Jest to proces umożliwiający ludziom zwiększenie kontroli nad swoim zdrowiem i jego poprawą

PREWENCJA to przeciwdziałanie chorobie w celu utrzymania aktualnego stanu zdrowia. To profilaktyka chorób …… gdzie profesjonaliści od spraw chorób zgodnie ze swoimi kryteriami wybierają problem zdrowotny do rozwiązania, określają grupy dotknięte tym problem oraz metody przeciwdziałania, oferują usługi ( świadczenia ).

4.Wymień obszary holistycznego modelu zdrowia.

Holistyczny model zdrowia to podejście opierające się na założeniu, że organizm pacjenta i poszczególne sfery jego życia stanowią jednorodną całość, leczenie zaś polega na przywróceniu harmonii we wszystkich obszarach życia, nie tylko na leczeniu danego fragmentu ludzkiego organizmu. Obszary holistycznego modelu zdrowia, w których wyróżniono dobre samopoczucie fizyczne, psychiczne i społeczne oraz też wielu przypadkach i duchowe.

Ten model to holistyczno-funkcjonalny zwany w naukach medycznych modelem biopsy- chospołecznym, lub ekologicznym.

Wymiary te to zdrowie: fizyczne, psychiczne, społeczne, duchowe, emocjonalne oraz seksualne i prokreacyjne https://psychologia.pwn.pl/artykul/holistyczne-podejscie-do-zdrowia-62913012a1e811d3c6b83b2c

5. Funkcje edukacji zdrowotnej

FUNKCJE – orientacyjna, personalizacyjna, rozwojowa, kompensacyjna, socjalizacyjna, emancypacyjna, kulturowa.

Orientacja – dokonywanie świadomych wyborów, najbardziej optymalnego modelu życia dzięki zobiektywizowanej i przyswojonej wiedzy o zdrowiu.

Personalizacja – udzielanie pomocy w kształtowaniu samego siebie, autokreowanie

Rozwój – umożliwienie jednostce gromadzenia nowych doświadczeń oraz osiągania nowych kompetencji na miarę własnych potrzeb, możliwości zdrowotnych i rozwojowych.

Kompensacja – uzupełnianie i wzbogacanie informacji na temat zdrowia, choroby, postępowania w stanach zagrożenia chorobą, wyrównywania braków środowiskowych.

Socjalizacja – przyswajanie przez jednostkę kultury zdrowotnej danej grupy, przygotowanie do twórczego udziału w życiu społecznym, konstruktywnej w niej roli z punktu widzenia zdrowia.

Emancypacja – zapewnienie jednostce niezbędnego zasobu wiedzy pozwalającej rozeznać się i ocenić własne możliwości związane z sytuacją zdrowotną i rozwojową.

Kultura – otwiera jednostce możliwość szerokiego i nieograniczonego uczestnictwa w kulturze, aktywnego i twórczego wkładu w rozwój kultury zdrowotnej.

6. Modele edukacji zdrowotnej

Model – z języka łac. MODULUS znaczy miara, wzór – oznacza wzór według którego coś jest lub będzie wykonywane. Model konstrukcja o charakterze hipotetycznym, przedstawiająca w sposób schematyczny i uproszczony jakiś przedmiot, stan rzeczy lub proces

Model I zorientowany na chorobę

Model II zorientowany na czynniki ryzyka

Model III zorientowany na zdrowie

 

I Model ZORIENTOWANY NA CHOROBĘ

Cel – zapobieganie określonym jednostkom chorobowym,

Działania – skierowane są na grupy czynników ryzyka związane z

poszczególnymi jednostkami chorobowymi,

Rezultat – uniknięcie choroby

 

II Model ZORIENTOWANY NA CZYNNIKI RYZYKA

Cel – koncentrowanie się na eliminacji poszczególnych czynników ryzyka, ma to zapobiec nie jednej lecz kilku chorobom.

Zaleta modelu – współpraca specjalistów w pracy edukacyjnej: onkolog, kardiolog, dietetyk, zwiększa to prawdopodobieństwo skutecznego oddziaływania na zachowania ludzi.

Wada tego II modelu – nie uwzględnia się pozytywnego aspektu zdrowia.

 

Model III zorientowany na zdrowie - Zasada tego modelu – ludzie z poszczególnych środowisk i grup społecznych winni aktywnie współuczestniczyć w definiowaniu własnych problemów zdrowotnych, brać udział w identyfikacji czynników oddziaływujących na ich zdrowie i zachowania zdrowotne oraz wpływać na kształtowanie i wdrażanie działań zmierzających do poprawy stanu zdrowia.

Zadania – kompleksowe działania adresowane do ludzi zdrowych, budowanie i wdrażanie programów edukacji zdrowotnej, odchodzenie od przedmiotowego traktowania ludzi.

Działania edukacyjne podejmowane zgodnie z zaleceniami modelu zorientowanego na zdrowie wpływać mają na czynniki kształtujące zdrowie w taki sposób aby zwiększać potencjał zdrowia we wszystkich jego wymiarach: fizycznym, psychicznym i społecznym.

 

7. Profilaktyka chorób.

Profilaktyka chorób to działania ukierunkowane na zapobieganie wystąpieniu choroby, na minimalizowanie wpływu choroby i niepełnosprawności albo – jeśli nie jest to możliwe – opóźnienie jej postępu.

Wyróżniamy trzy fazy profilaktyki chorób: profilaktyka pierwotna ( I faza ); profilaktyka wtórna ( II faza ); profilaktyka trzeciorzędowa ( III faza).

 8. Profilaktyka pierwotna (I fazy). Profilaktyka wtórna (II fazy). Profilaktyka III fazy.

Profilaktyka pierwotna ( I fazy)( I rzędu) – zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie czynników ryzyka. Tą profilaktyką objęci są zdrowi ludzie, zdrowa populacja i zdrowe grupy oraz zdrowe jednostki – brak u nich choroby – redukcja ryzyka.

Profilaktyka wtórna ( II fazy)( II rzędu) – zapobieganie konsekwencjom choroby poprzez jej wczesne wykrycie i leczenie. Tą profilaktyką objęci są ludzie zagrożeni, wybrane grupy oraz jednostki. Zmiany subkliniczne i wykrywanie ( subkliniczna czyli utajona, podkliniczna np. niedoczynność tarczycy (SNT)).

Profilaktyka trzeciorzędowa ( III fazy)( III rzędu) – zahamowanie postępu choroby oraz ograniczenie powikłań. W tej grupie są ludzie chorzy oraz zdrowiejące jednostki – mają chorobę zdiagnozowaną oraz ustalone leczenie.

 9. Profilaktyka indywidualna i populacyjna.

Profilaktyka indywidualna – prowadzona jest w odniesieniu do pojedynczych osób, w szczególności tych, które są obciążone wysokim ryzykiem wystąpienia danej choroby. Indywidualna polega na najwcześniejszym wykryciu choroby u osób zagrożonych i podjęciu leczenia.

Profilaktyka populacyjna polega na zmniejszaniu lub niwelowaniu tych zagrożeń, które dotyczą całej populacji. Jest zazwyczaj skomplikowana w realizacji, ponieważ wymaga udziału sektorów innych niż zdrowotny ( zwłaszcza kiedy chodzi o wysoko przetworzonych produkty żywnościowe w celu zastosowania diet właściwych do danych chorób cywilizacyjnych) (np. zmniejszenie zawartości soli kuchennej NaCl oraz cukru w napojach słodzonych).

10. Paradoks profilaktyki.

Paradoks profilaktyki polega na tym, że w grupach osób o niskim lub średnim ryzyku wystąpienia danej choroby dochodzi do większej liczby zachorowań na tę chorobę niż w grupach osób, które obciążone są wysokim ryzykiem zachorowania na tę chorobę. Paradoks ten wynika z rozkładu czynników ryzyka w populacji i większej liczebności grup o niskim lub średnim ryzyku wystąpienia danej choroby.

11. Różnice między profilaktyką chorób, a promocją zdrowia.

Różnica pomiędzy profilaktyką a promocją zdrowia: profilaktyka chorób to proces kierowany przeciwko chorobie, a promocja zdrowia jest działaniem zmierzającym do zachowania zdrowia.

12. Choroby Cywilizacyjne -czynniki chorobotwórcze.

Czynniki chorobotwórcze

Biologiczne – wirusy, bakterie, pierwotniaki, płazińce, stawonogi, obleńce, priony (priony to białkowe nieprawidłowe cząsteczki zakaźne, powstają z występujących powszechnie w wielu organizmach i ostatecznie mogą powodować zakaźne choroby neurodegeneracyjne – np. tym spowodowana była / jest tzw. choroba szalonych krów)( Priony, infekcyjne cząsteczki białka, powodują choroby układu nerwowego zwierząt (m.in. scrapie u owiec i bydła) oraz człowieka (m.in. chorobę Creutzfeldta-Jakoba i kuru).

Fizykochemiczne – promieniowanie, gleba skażona, powietrze zanieczyszczenia, trucizny, pogoda- zmiany klimatyczne.

Społeczne - nacisk społeczny, nieodpowiednie warunki życia, brak akceptacji, podatność na stres, ograniczony brak ruchu i wysiłku, niewłaściwe odżywiane, stosowanie używek, niehigieniczny tryb życia, przepracowanie, brak snu, hałas i pośpiech.

Genetyczne - wpływ obciążenia genetycznego populacji w rozwoju chorób cywilizacyjnych.  

 13. Choroby cywilizacyjne wg. WHO.

Choroby układu krążenia:

– nadciśnienie tętnicze

– choroba niedokrwienna serca

(W Polsce odpowiedzialnie za 50% liczby zgonów, z tego najczęstszy jest zawał serca i udar mózgu.)

* cukrzyca; *otyłość, *alergie i astma oskrzelowa, *choroby psychiczne, *depresje i nerwice,  *nowotwory, *choroba wrzodowa, *alkoholizm i narkomania

 14. Przyczyny chorób cywilizacyjnych.

Nasz styl życia - wpływa negatywnie na zdrowie i ogólną kondycję organizmu. Brak aktywności fizycznej, zła dieta, stres, zanieczyszczenie środowiska i palenie tytoniu to główne przyczyny chorób cywilizacyjnych, będących epidemią XXI wieku i istotnym problemem państw wysoko rozwiniętych.

W Polsce którego skutkiem w/w przyczyn jest zwiększone ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych – nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej i zawału serca, czy też udaru mózgu.

Choroby cywilizacyjne związane są z rozwojem cywilizacji, którego widocznymi elementami są: * *industrializacja, * urbanizacja, * mechanizacja, * motoryzacja * chemizacja rolnictwa

Przyczyny chorób cywilizacyjnych

•niewystarczająca codzienna aktywność fizyczna, siedzący tryb życia,

•monotonna, źle zbilansowana dieta bogata w energię, cukry, tłuszcze zwierzęce, sól i

produkty wysoko przetworzone, jednocześnie uboga w warzywa i owoce zawierające błonnik,

witaminy i sole mineralne, a także produkty pełnoziarniste. Nie bez znaczenia jest ich jakość,

•zanieczyszczenie środowiska naturalnego: powietrza, wody, gleby,

•obciążenie genetyczne. Wpływ obciążenia genetycznego populacji w rozwoju chorób

cywilizacyjnych, w zależności od źródeł, jest szacowany na 12-20 proc.

•niehigieniczny tryb życia: stres i permanentne napięcie, przepracowanie, brak czasu na

odpoczynek, brak odpowiedniej ilości regenerującego snu, sięganie po używki

(palenie papierosów, spożywanie alkoholu), hałas i pośpiech,

•zmiany klimatyczne, wyczerpywanie się zasobów naturalnych.


.....................................................................................................................................................................


Drugi TEST zaliczeniowy wykonany dn.06.02.2023 r.

Rozpoczętoponiedziałek, 6 lutego 2023, 18:13
StanUkończone
Ukończonoponiedziałek, 6 lutego 2023, 18:32
Wykorzystany czas19 min. 19 sek.
Punkty20,00/20,00
Ocena5,00 pkt. na 5,00 pkt. możliwych do uzyskania (100%)

Pytanie 1

Poprawnie
Punkty: 1,00 z 1,00

Treść pytania

Styl życia obejmuje między innymi:


a.

środowisko fizyczne

b.

aktywność fizyczną,


c.

czynniki genetyczne

Informacja zwrotna

Pytanie 2

Poprawnie
Punkty: 1,00 z 1,00

Treść pytania

Wskaż poprawną odpowiedź i określ co jest głównym celem edukacji zdrowotnej:


a.

uświadomienie ludziom że sami podejmują decyzje i dokonują wyborów w sprawach swojego zdrowia i stylu życia a tym samym ponoszą odpowiedzialność za zdrowie własne oraz oddziałują na zdrowie innych ludzi,


b.

poprawa istniejących lub tworzenie nowych służb socjalnych zajmujących się potrzebami osób obejmowanych opieką

c.

pozyskiwanie pracowników w tym administracji do współpracy, w celu tworzenia określonych wzorów zachowań i informowali o podejmowanych działaniach oraz  organizowali szkolenia dostosowane do potrzeb.

Informacja zwrotna

Pytanie 3

Poprawnie
Punkty: 1,00 z 1,00

Treść pytania

Wymień znane cechy edukacji zdrowotnej:


a.

Programy promocji zdrowia, które są podejmowane dla zaspokojenia potrzeb odbiorców, zaś ich celem strategicznym jest objęcie wszystkich osób i środowisk będących adresatem danego programu.

b.

Upowszechnianie oświaty zdrowotnej poprzez artykuły w prasie czy prelekcje dostępne dla każdego, a wygłaszane przez specjalistów,


c.

Planowość, celowość, interakcyjność, długotrwałość, ukierunkowanie zmian, intencjonalność

Informacja zwrotna

Pytanie 4

Poprawnie
Punkty: 1,00 z 1,00

Treść pytania

Wskaż właściwą, pełną definicję edukacji zdrowotnej:


a.

proces uczenia ludzi w celu wybrania przez nich jak najlepszego stylu życia

b.

każda planowana działalność edukacyjna ukierunkowana na uczenie się o chorobie

c.

całokształt działań zmierzających do kształtowania zachowań zdrowotnych ludzi w celu rozwijania kompetencji skutecznego wpływania na zdrowie własne i społeczności w której żyją

Informacja zwrotna

Pytanie 5

Poprawnie
Punkty: 1,00 z 1,00

Treść pytania

Zdrowie nie jest stanem statycznym, dlatego w każdym okresie należy:


a.

doskonalić je pomnażać, zwiększać jego potencjał

b.

przywracać je, gdy pojawi się choroba

c.

chronić je, czyli zapobiegać chorobom

Informacja zwrotna

Pytanie 6

Poprawnie
Punkty: 1,00 z 1,00

Treść pytania

Kluczowym narzędziem w promocji zdrowia jest:


a.

poradnictwo

b.

profilaktyka

c.

edukacja zdrowotna

Informacja zwrotna

Pytanie 7

Poprawnie
Punkty: 1,00 z 1,00

Treść pytania

Promocja zdrowia to:


a.

działania profilaktyczne wpływające na zdrowie

b.

rehabilitacja


c.

proces zwiększający oddziaływanie na ograniczenie choroby

Informacja zwrotna

Pytanie 8

Poprawnie
Punkty: 1,00 z 1,00

Treść pytania

W profilaktyce nowotworów piersi najważniejsza rolę odgrywa samobadanie należy je rozpocząć od:


a.

15 roku życia,


b.

30 roku życia,


c.

20 roku życia,


Informacja zwrotna

Pytanie 9

Poprawnie
Punkty: 1,00 z 1,00

Treść pytania

Definicja zdrowia według WHO brzmi:


a.

zdrowie to określony stan organizmu stwierdzony na podstawie badań

b.

zdrowie oznacza zdolność jednostki do pełnienia przypisanych ról społecznych i odgrywania wynikających z tego zadań

c.

zdrowie to całkowity dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny a nie tylko brak choroby lub niedomagania

Informacja zwrotna

Pytanie 10

Poprawnie
Punkty: 1,00 z 1,00

Treść pytania

Wymień cele promocji zdrowia:


a.

wspieranie lub tworzenie różnych grup samopomocy w społeczeństwie,


b.

utrwalanie lub modyfikacja norm w zależności od tego czy sprzyjają zdrowiu.


c.

zmiana wiedzy, postaw i umiejętności poprzez działania realizowane wobec jednostek lub społeczności,


Informacja zwrotna

Pytanie 11

Poprawnie
Punkty: 1,00 z 1,00

Treść pytania

Holistyczny model zdrowia charakteryzuje się między innymi:


a.

rozwojem medycyny naprawczej,


b.

eliminowaniem czynników ryzyka,


c.

kompleksowym spojrzeniem na zdrowie fizyczne, psychiczne społeczne i funkcjonalne człowieka

Informacja zwrotna

Pytanie 12

Poprawnie
Punkty: 1,00 z 1,00

Treść pytania

W skład promocji zdrowia wchodzą następujące elementy:


a.

edukacja zdrowotna, profilaktyka, prewencja,


b.

edukacja zdrowotna, profilaktyka, styl życia,


c.

edukacja zdrowotna, nawyki, polityka zdrowotna, leczenie

Informacja zwrotna

Pytanie 13

Poprawnie
Punkty: 1,00 z 1,00

Treść pytania

Strategicznym celem Narodowego Programu Zdrowia (NPZ) jest:


a.

działanie międzyresortowe na rzecz poprawy zdrowia

b.

poprawa zdrowia i związanej z nim jakości życia ludności oraz zmniejszenie nierówności w zdrowiu

c.

zwiększona dostępność do świadczeń zdrowotnych,


Informacja zwrotna

Pytanie 14

Poprawnie
Punkty: 1,00 z 1,00

Treść pytania

Edukacja zdrowotna to:


a.

wszystkie wymienione

b.

proces, w którym ludzie uczą się dbać o swoje zdrowie,


c.

proces, w którym ludzie uczą się dbać o zdrowie społeczeństwa

Informacja zwrotna

Pytanie 15

Poprawnie
Punkty: 1,00 z 1,00

Treść pytania

Spośród wymienionych modeli edukacji zdrowotnej, wskaż ten który z posiada największą skuteczność działania i obejmuje najszersze spektrum:


a.

Model zorientowany na czynniki ryzyka.


b.

Model zorientowany na zdrowie.


c.

Model zorientowany na chorobę

Informacja zwrotna

Pytanie 16

Poprawnie
Punkty: 1,00 z 1,00

Treść pytania

W programach promocji zdrowia ceogólny powinien:


a.

wskazywać określone kierunki działań

b.

wyniki, które będą osiągnięte oraz grupę docelową

c.

opisywać działanie

Informacja zwrotna

Pytanie 17

Poprawnie
Punkty: 1,00 z 1,00

Treść pytania

Celem prewencji jest:


a.

przeciwdziałanie chorobom, w celu utrzymania najlepszego stanu zdrowia organizmu, utrzymania tzw. status quo

b.

działanie naprawcze systemu ochrony zdrowia,


c.

podnoszenie jakości życia poprzez poprawę jego warunków fizycznych

Informacja zwrotna

Pytanie 18

Poprawnie
Punkty: 1,00 z 1,00

Treść pytania

Celem promocji zdrowia jest:


a.

podnoszenie jakości życia poprzez potęgowanie zdrowia w celu zapobiegania wystąpienia różnych chorób

b.

zróżnicowanie w stanie zdrowia członków społeczeństwa, zależne od ich statusu społecznego, zaznacza się ono od najmłodszych lat

c.

kształtowanie sprzyjającego zdrowiu środowiska życia, pracy i nauki,


Informacja zwrotna

Pytanie 19

Poprawnie
Punkty: 1,00 z 1,00

Treść pytania

Rozwój Promocji Zdrowia w Polsce, jako dziedziny naukowej przypada na:


a.

początek lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia

b.

przełomie lat 1970 /1980

c.

okres po drugiej wojnie światowej


Informacja zwrotna

Pytanie 20

Poprawnie
Punkty: 1,00 z 1,00

Treść pytania

Wskaż poprawną odpowiedź:


a.

Promocja zdrowia obejmuje wyłącznie ludzi  nie zagrożonych chorobą,


b.

Promocja zdrowia obejmuje wszystkich ludzi a nie tylko chorych bądź zagrożonych chorobą (grupy ryzyka)

c.

Promocja zdrowia zajmuje się jednym czynnikiem zwiększającymi potencjał zdrowia,


Informacja zwrotna



....................................................................................................................................................................

Pierwszy TEST zaliczeniowy wykonany z dn.05.02.2023 r

Rozpoczętoniedziela, 5 lutego 2023, 21:36
StanUkończone
Ukończononiedziela, 5 lutego 2023, 21:55
Wykorzystany czas19 min. 1 sek
Punkty15,00/20,00
Ocena3,75 pkt. na 5,00 pkt. możliwych do uzyskania (75%)

Pytanie 1

Niepoprawnie
Punkty: 0,00 z 1,00

Treść pytania

W profilaktyce nowotworów piersi najważniejsza rolę odgrywa samobadanie należy je rozpocząć od:


a.

30 roku życia,


b.

20 roku życia,


c.

15 roku życia,


Informacja zwrotna

Pytanie 2

Niepoprawnie
Punkty: 0,00 z 1,00

Treść pytania

Zdrowie nie jest stanem statycznym, dlatego w każdym okresie należy:


a.

doskonalić je pomnażać, zwiększać jego potencjał

b.

chronić je, czyli zapobiegać chorobom

c.

przywracać je, gdy pojawi się choroba

Informacja zwrotna

Pytanie 3

Poprawnie
Punkty: 1,00 z 1,00

Treść pytania

Edukacja zdrowotna to:


a.

wszystkie wymienione

b.

proces, w którym ludzie uczą się dbać o zdrowie społeczeństwa

c.

proces, w którym ludzie uczą się dbać o swoje zdrowie,


Informacja zwrotna

Pytanie 4

Poprawnie
Punkty: 1,00 z 1,00

Treść pytania

Strategicznym celem Narodowego Programu Zdrowia (NPZ) jest:


a.

działanie międzyresortowe na rzecz poprawy zdrowia

b.

zwiększona dostępność do świadczeń zdrowotnych,


c.

poprawa zdrowia i związanej z nim jakości życia ludności oraz zmniejszenie nierówności w zdrowiu

Informacja zwrotna

Pytanie 5

Poprawnie
Punkty: 1,00 z 1,00

Treść pytania

Celem prewencji jest:


a.

przeciwdziałanie chorobom, w celu utrzymania najlepszego stanu zdrowia organizmu, utrzymania tzw. status quo

b.

działanie naprawcze systemu ochrony zdrowia,


c.

podnoszenie jakości życia poprzez poprawę jego warunków fizycznych

Informacja zwrotna

Pytanie 6

Poprawnie
Punkty: 1,00 z 1,00

Treść pytania

Wskaż właściwą, pełną definicję edukacji zdrowotnej:


a.

każda planowana działalność edukacyjna ukierunkowana na uczenie się o chorobie

b.

całokształt działań zmierzających do kształtowania zachowań zdrowotnych ludzi w celu rozwijania kompetencji skutecznego wpływania na zdrowie własne i społeczności w której żyją

c.

proces uczenia ludzi w celu wybrania przez nich jak najlepszego stylu życia

Informacja zwrotna

Pytanie 7

Poprawnie
Punkty: 1,00 z 1,00

Treść pytania

Promocja zdrowia to:


a.

działania profilaktyczne wpływające na zdrowie

b.

rehabilitacja


c.

proces zwiększający oddziaływanie na ograniczenie choroby

Informacja zwrotna

Pytanie 8

Poprawnie
Punkty: 1,00 z 1,00

Treść pytania

Styl życia obejmuje między innymi:


a.

aktywność fizyczną,


b.

czynniki genetyczne

c.

środowisko fizyczne

Informacja zwrotna

Pytanie 9

Poprawnie
Punkty: 1,00 z 1,00

Treść pytania

Spośród wymienionych modeli edukacji zdrowotnej, wskaż ten który z posiada największą skuteczność działania i obejmuje najszersze spektrum:


a.

Model zorientowany na zdrowie.


b.

Model zorientowany na czynniki ryzyka.


c.

Model zorientowany na chorobę

Informacja zwrotna

Pytanie 10

Poprawnie
Punkty: 1,00 z 1,00

Treść pytania

Wskaż poprawną odpowiedź i określ co jest głównym celem edukacji zdrowotnej:


a.

poprawa istniejących lub tworzenie nowych służb socjalnych zajmujących się potrzebami osób obejmowanych opieką

b.

pozyskiwanie pracowników w tym administracji do współpracy, w celu tworzenia określonych wzorów zachowań i informowali o podejmowanych działaniach oraz  organizowali szkolenia dostosowane do potrzeb.

c.

uświadomienie ludziom że sami podejmują decyzje i dokonują wyborów w sprawach swojego zdrowia i stylu życia a tym samym ponoszą odpowiedzialność za zdrowie własne oraz oddziałują na zdrowie innych ludzi,


Informacja zwrotna

Pytanie 11

Niepoprawnie
Punkty: 0,00 z 1,00

Treść pytania

W skład promocji zdrowia wchodzą następujące elementy:


a.

edukacja zdrowotna, nawyki, polityka zdrowotna, leczenie

b.

edukacja zdrowotna, profilaktyka, prewencja,


c.

edukacja zdrowotna, profilaktyka, styl życia,


Informacja zwrotna

Pytanie 12

Poprawnie
Punkty: 1,00 z 1,00

Treść pytania

Holistyczny model zdrowia charakteryzuje się między innymi:


a.

kompleksowym spojrzeniem na zdrowie fizyczne, psychiczne społeczne i funkcjonalne człowieka

b.

eliminowaniem czynników ryzyka,


c.

rozwojem medycyny naprawczej,


Informacja zwrotna

Pytanie 13

Poprawnie
Punkty: 1,00 z 1,00

Treść pytania

Celem promocji zdrowia jest:


a.

kształtowanie sprzyjającego zdrowiu środowiska życia, pracy i nauki,


b.

podnoszenie jakości życia poprzez potęgowanie zdrowia w celu zapobiegania wystąpienia różnych chorób

c.

zróżnicowanie w stanie zdrowia członków społeczeństwa, zależne od ich statusu społecznego, zaznacza się ono od najmłodszych lat

Informacja zwrotna

Pytanie 14

Poprawnie
Punkty: 1,00 z 1,00

Treść pytania

Definicja zdrowia według WHO brzmi:


a.

zdrowie oznacza zdolność jednostki do pełnienia przypisanych ról społecznych i odgrywania wynikających z tego zadań

b.

zdrowie to określony stan organizmu stwierdzony na podstawie badań

c.

zdrowie to całkowity dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny a nie tylko brak choroby lub niedomagania

Informacja zwrotna

Pytanie 15

Poprawnie
Punkty: 1,00 z 1,00

Treść pytania

W programach promocji zdrowia ceogólny powinien:


a.

wyniki, które będą osiągnięte oraz grupę docelową

b.

wskazywać określone kierunki działań

c.

opisywać działanie

Informacja zwrotna

Pytanie 16

Niepoprawnie
Punkty: 0,00 z 1,00

Treść pytania

Wymień znane cechy edukacji zdrowotnej:


a.

Programy promocji zdrowia, które są podejmowane dla zaspokojenia potrzeb odbiorców, zaś ich celem strategicznym jest objęcie wszystkich osób i środowisk będących adresatem danego programu.

b.

Upowszechnianie oświaty zdrowotnej poprzez artykuły w prasie czy prelekcje dostępne dla każdego, a wygłaszane przez specjalistów,


c.

Planowość, celowość, interakcyjność, długotrwałość, ukierunkowanie zmian, intencjonalność

Informacja zwrotna

Pytanie 17

Poprawnie
Punkty: 1,00 z 1,00

Treść pytania

Rozwój Promocji Zdrowia w Polsce, jako dziedziny naukowej przypada na:


a.

początek lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia

b.

przełomie lat 1970 /1980

c.

okres po drugiej wojnie światowej


Informacja zwrotna

Pytanie 18

Poprawnie
Punkty: 1,00 z 1,00

Treść pytania

Wskaż poprawną odpowiedź:


a.

Promocja zdrowia obejmuje wyłącznie ludzi  nie zagrożonych chorobą,


b.

Promocja zdrowia zajmuje się jednym czynnikiem zwiększającymi potencjał zdrowia,


c.

Promocja zdrowia obejmuje wszystkich ludzi a nie tylko chorych bądź zagrożonych chorobą (grupy ryzyka)

Informacja zwrotna

Pytanie 19

Niepoprawnie
Punkty: 0,00 z 1,00

Treść pytania

Kluczowym narzędziem w promocji zdrowia jest:


a.

profilaktyka

b.

edukacja zdrowotna

c.

poradnictwo

Informacja zwrotna

Pytanie 20

Poprawnie
Punkty: 1,00 z 1,00

Treść pytania

Wymień cele promocji zdrowia:


a.

utrwalanie lub modyfikacja norm w zależności od tego czy sprzyjają zdrowiu.


b.

zmiana wiedzy, postaw i umiejętności poprzez działania realizowane wobec jednostek lub społeczności,


c.

wspieranie lub tworzenie różnych grup samopomocy w społeczeństwie,


Informacja zwrotna

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

SKALE OCENY RYZYKA ROZWOJU ODLEŻYN

p. mgr Anna Chruścikowska - wykłady z Geriatria i pielęgniarstwo geriatryczne - z dn.19.03.2023 // dn.02.04.23 // dn.16.04.23 // dn.30.04.23 // dn.06.05.23 // TEST dn.13.05.2023

TEST z PSYCHIATRII